A zöldike (Chloris chloris), mely nevét zöldes tollazatáról kapta, Magyarország egyik leggyakoribb pintyféléje. Európa mérsékelt és mediterrán övében, valamint Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában egyaránt elterjedt, az északi populációk egy része, hazánkban telel.
Többnyire állandó madarunk, télen időnként kóborol, ilyenkor gyakori vendég a madáretetőkön, más magevő madarak és pintyfélék társaságában. A nagy kiterjedésű, zárt erdők és a magasabb hegyek kivételével az ország egész területén megfigyelhetjük.
A fészkeléshez a fenyveseket, elegyes erdőket, ligeterdőket részesíti előnyben, de gyakran fészkel kertekben és parkokban is.
A zöldike hangja:
A zöldike táplálékát a gyommagvak és az olajos termések jelentik, a fiókák étrendje ennél változatosabb, a magvak mellett, hernyókkal és ormányosbogarakkal is etetik őket a szülők.
Átlagos testhossza 15 cm, testtömege 80-100 gramm, míg szárnyfesztávolsága 24-28 cm. Csőre a magevőkre jellemzően kúpos csőr, mely halvány hússzínű.

Zöldike hím / Kép forrása: Pixabay.com
A hím és a tojó színe kissé eltér, utóbbi tollazata tompább, szürkébb árnyalatú, míg a hím élénkzöld színben pompázik. Közös jellemzőjük az élénksárga szárnytükör és farktő.

Zöldike tojó / Kép forrása: Pixabay.com
Évente két alkalommal költ, az első fészekalj április végén, május elején válik teljessé, míg második költése július végéig, esetenként augusztus elejéig is elhúzódhat. Fészkét gyökerekből, fűszálakból, mohából építi, a fészek belsejét apró tollakkal, pihékkel béleli.
A tojó egymást követő napokon rakja le tojásait, és csak a teljes, általában 5-6 tojásból álló fészekaljon kezd kotlani. A kotlás ideje alatt a hím eteti párját és énekével őrzi a revírt.
A fiókák 13-14 nap után kelnek ki, a biztonságot jelentő fészket 11-14 napos korukban hagyják el. Ezt követően még nem tudnak tökéletesen repülni, a szülők a bokrokon, talajon etetik őket.
A zöldike Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Képek forrása: Pixabay.com
Források: MME; Europamadarai.hu