A földalatti építészet nem a modern kor tudománya. Ha visszagondolunk a történelem korábbi korszakaira, számos példát láthatunk rá. Már az ősemberek is sok esetben földbe vésett barlangokban éltek, majd a második világháború utáni hidegháborús időszakban óvóhelyek ezrei épültek a talajszint alá.
Miért válik egyre népszerűbbé?
Az egyre változékonyabb időjárási viszonyok elleni védekezés egyik legjobb megoldása a lefelé történő építkezés. Legnagyobb előnye a természetes hőszigetelés, amely hatására óvóhelyként is tökéletesen működhetnek egy esetleges klímaválság idején.
Emellett természetesen a mai kor egyik legnagyobb problémája a túlnépesedés, amelyet megoldhatunk egy ideig a felhőkarcolók építésével, azonban ezek statikai és egyéb okok miatt nem emelhetőek a végtelenségig, így a következő reális irány a földalatti terjeszkedés.
További előnyei:
- Energiatakarékos fenntartás
- Jó, természetes hőszigetelés
- Földhő felhasználható fűtéshez/hűtéshez
- Belső hőmérséklet állandósága
- Hangszigetelt
- Ellenálló az időjárás viszontagságaival szemben
- Beleolvadnak a természetes közegbe
- Biztonság a tolvajok, vagy tűzvész ellen
- Kedvezőbb telekár
- Építkezés ideje kisebb
Hátrányai:
- Nedvesség lecsapódása a lakótérben
- Vízszivárgás veszélye
- Lakótér rossz akusztikája
- Gyengébb levegőminőség
- Természetes világítás hiánya
- Korlátozott láthatóság
Típusai:
Kialakításuk módja szerint három csoportba sorolhatjuk ezek az építmények. A földréteggel fedett házakat teljesen, vagy részlegesen a talajszint felett alakítják ki, azonban földréteggel fedett tető fedi. Révén, hogy a talajszint felett helyezkednek el, ezek az épületek nem veszélyeztetettek a korábban említett vízszivárgás és lecsapódás problémája által.
A következő típus a hegyek vagy dombok oldalában kialakított otthonok, amelyeknek csupán egyetlen oldala néz a külvilág irányába. A harmadik típusa pedig a teljes mértékig föld alá épülő létesítmények.
Ezek gyakran átrium típusú elrendezésben helyezkednek el, ami szerint középen helyezkedik el egy közös udvar, ahonnan a körben elhelyezkedő lakások a szükséges fény és levegő mennyiséghez hozzájutnak.
Építés előtt lényeges a megfelelő terület kiválasztása, alapos vizsgálata. Fontos szempont a terület tipográfiája, a hely klímája, a növénytakaró jellege, illetve a talaj típusa és a talajvíz szintje egyaránt.
Megvalósítások a modern korban:
Ha szeretnénk egy kis inspirációt gyűjteni, érdemes Izland, vagy a Feröer-szigetek talajba süllyesztett házait, vagy Kappadókia földalatti városát egyaránt. Emellett a legkiemelkedőbb város ebben az iparban Helsinki, ahol szinte egy teljes földalatti város kialakítását tervezik.
Az Underground Master Plan lényege, hogy a város teljes alapterületén földalatti rendszert alakítanak ki. További inspirációkért érdemes még megtekinteni az Itäkeskus uszoda, a Temppeliaukio templom, vagy az Amos Rex Museum kialakítását.